Bezpieczeństwo domu jest priorytetem dla wielu z nas, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie kamer do monitoringu domu. Jednak w związku z ogromną różnorodnością dostępnych na rynku modeli, wybór odpowiedniej kamery może być trudny. W poniższym artykule postaramy się pomóc Ci dokonać właściwego wyboru, odpowiadając na pytanie jak wybrać kamerę do monitoringu i finalnie przedstawiając ranking najlepszych kamer do monitoringu domu.

Spis treści – Jak wybrać najlepsza kamerę do monitoringu domu i posesji? Ranking kamer i podpowiedzi ekspertów

  1. Najlepszy rodzaj kamer do monitoringu domu i posesji
  2. Najważniejsze parametry kamery IP do monitoringu domowego
  3. Właściwy wybór kamery do monitoringu – dopasowanie
  4. Kamera do monitoringu w nocy
  5. Kamera do domu z podglądem w telefonie
  6. Kamery z wbudowaną analityką
  7. System monitoringu domu jednorodzinnego
  8. Kamery IP z zapisem chmurowym vs Kamery IP na kartę SD
  9. Kamera typu dome (kopułkowa) vs kamera typu bullet (tubowa)
  10. Ranking kamer do monitoringu domu i podsumowanie
  11. Skonfiguruj swój system kamer z ASCO Security

Najlepszy rodzaj kamer do monitoringu domu i posesji

Najlepszymi, obecnie stosowanymi, kamerami do domu i posesji są tak zwane kamery IP. Kamery tego typu pozwalają na nagrywanie obrazu (a niekiedy też dźwięku) i wysyłanie go za pomocą Internetu. W ten sposób możemy oglądać obraz na żywo np. na smartfonie, nawet jeśli znajdujemy się daleko od domu. Kamery IP mają własne adresy IP więc mogą być widoczne w sieci niezależnie od innych urządzeń, podobnie jak komputery.

Wybierając kamerę IP do monitoringu domu i posesji musimy wziąć pod uwagę zarówno specyfikację techniczną kamery, gdzie do najważniejszych parametrów będą należeć rozdzielczość i płynność nagrywania, ale również dodatkowe funkcje i cechy wpływające na jakość nagrań w różnych warunkach oświetleniowych i atmosferycznych oraz dodatkowe funkcje mogące poprawić bezpieczeństwo obiektu.

Ranking kamer do monitoringu domu i posesji

Najważniejsze parametry kamery IP do monitoringu domowego

Jeśli szukasz wszechstronnego zestawienia najlepszych kamer domowych, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kryteriów. Podstawowym parametrem jest rozdzielczość kamery. Jako eksperci ochrony naszym klientom polecamy kamery o rozdzielności 4MP, 5MP. Tego typu kamery pozwolą Ci na dokładną rejestrację zdarzeń i ułatwią ewentualną późniejszą identyfikację czy to tablic rejestracyjnych czy twarzy. Ważnym elementem jest nie tylko jakość nagrania, ale też jego płynność czyli ilość klatek na sekundę, obecnie standardem poniżej którego nie powinniśmy schodzić jest 20fps. Więcej klatek na sekundę w praktyce oznacza dokładniejszą rejestrację natomiast warto zwrócić uwagę, że w tym przypadku więcej nie znaczy lepiej, bo negatywnie odbije się to na ilości pamięci zajmowanej przez nagrania, więc nawet jeśli możemy kręcić w 120fps’ach (frames per second) to zalecamy ustawienie kamery na wartość w przedziale 20-30fps. Kolejnymi ważnymi elementami są ogniskowa obiektu oraz kąt widzenia kamery. Warto pamiętać, że zwiększając kąt widzenia obejmujemy jedną kamerą większy obszar, ale za szeroki kąt zniekształca obraz i wizualnie „oddala” obiekty co może utrudnić późniejszą identyfikację.

Właściwy wybór kamery do monitoringu domu i posesji – dopasowanie

Kiedy rozważasz wybór kamery do monitoringu domu, kluczowe jest dopasowanie urządzenia do specyficznych potrzeb Twojego domu. Dobór odpowiedniej kamery zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja montażu, warunki oświetleniowe czy dostęp do zasilania. Kamery do zastosowania wewnątrz budynków różnią się od tych przeznaczonych na zewnątrz, dlatego warto zwrócić uwagę na specyfikację każdego modelu. Wysoki rating IP (od ang. ingress protection – parametr charakteryzujący obudowę urządzenia elektrycznego pod kątem szczelności i dostępności do ważnych podzespołów) sprawi, że kamera będzie odporna na deszcz i inne warunki atmosferyczne.

Kamera do monitoringu domu i posesji w nocy

Jaka kamera do monitoringu domu i posesji

Jeśli chodzi o wybór kamery do monitoringu domu i posesji, która ma za zadanie pracować w warunkach małego oświetlenia, to należy zwrócić uwagę na kamery z oświetlaczem. Wszystkie kamery rejestrują niewidoczne dla gołego oka światło podczerwone. Żeby nie trzeba było montować dodatkowej lampy IR (emitujące światło podczerwone) należy wybrać kamerę z wbudowanym tego typu oświetlaczem. Zdecydowana większość kamer tego typu, ma wbudowane oświetlenie podczerwone (IR). Jest to popularne rozwiązanie, dla którego alternatywą są kamery z oświetlaczem światłem białym.

Oświetlenie widocznym światłem pozwala nie tylko rejestrować kolor obrazu, czego oświetlacze podczerwone nie widzą, ale widoczna lampa sama w sobie stanowi pewnego rodzaju prewencję. Wadą tych oświetlaczy jest tzw. skażenie światłem co może być dla nas problematyczne w zależności od lokalizacji kamery (sąsiedzi mogą być niezadowoleni jeśli będziemy oświetlać w nocy ich okna).

Rozwiązaniem takiego problemu może być kamera IP z analityką posiadająca zarówno oświetlacz podczerwony, a dodatkowo lampę białą która jest uruchamiana tylko w przypadku wykrycia niepożądanego obiektu w strefie. Takie rozwiązanie mają np. kamery firmy Dahua z serii TiOC.

 

Kamera do domu z podglądem w telefonie

Kamery IP oferujące podgląd w telefonie to popularne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć pełną kontrolę nad swoim domem z dowolnego miejsca. Bardziej rozbudowanie systemy kamer z analityką pozwalają na wysyłanie powiadomień w momencie naruszenia strefy chronionego obiektu oraz zapewniają możliwość 2 stronnej komunikacji z obiektem pełniąc również rolę wideo-domofonu.

Kamery do domu z wbudowaną analityką

Z perspektywy agencji ochrony, która ma monitorować Twój system kamer, najważniejszą funkcją jest inteligentna analiza obrazu. Podstawowe działanie tej funkcji polega na możliwości ustawienia wirtualnej strefy w polu widzenia kamery, która w momencie naruszenia przez obiekt wczesnej zdefiniowany jako zagrożenie (np. człowiek, lub samochód) wygeneruje alarm w postaci, krótkiego filmiku ze zdarzenia. Ten video-alarm może być przesłany natychmiastowo do centrum monitoringu wyposażonego w system odbiorczy takich alarmów, gdzie operatorzy mogą podjąć kolejne kroki.

W ASCO Security opracowaliśmy skuteczny model usługi zdalnej ochrony wizyjnej – Video Dozór, którą realizujemy m.in. w oparciu, właśnie o analitykę obrazu z kamer domowych.

System monitoringu domu jednorodzinnego

Wielu użytkowników poszukuje systemu monitoringu dostosowanego do jednorodzinnego domu. W takim przypadku warto rozważyć w kompleksowe rozwiązanie, które obejmuje kilka kamer rozmieszczonych w kluczowych punktach wokół domu. Popularne systemy monitoringu domowego oferują gotowe zestawy kilku kamer, które można zintegrować z jednym centrum zarządzania. Dodatkowo profesjonalny system monitoringu domu można uzupełnić o moduły smart home – takie jak sterowanie bramą, oświetleniem, roletami. W tym przypadku zalecamy zlecenie montażu systemu profesjonale firmie.

Kamery IP z zapisem chmurowym vs Kamery IP na kartę SD

W klasycznym systemie do monitoringu kamery współpracują z rejestratorem, na którym zapisywane są nagrania z kamer. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest jednak montaż kamer IP mających możliwość zapisu nagrań w chmurze lub na wbudowanej karcie SD. Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale również wady. Karty SD, w przeciwieństwie do dysków twardych montowanych w rejestratorach, nie są przystosowane do ciągłego zapisywania i nadpisywania nagrań i mogą ulec awarii przez co możemy kompletnie utracić nagrania. Kamery z zapisem chmurowym są teoretycznie lepszym rozwiązaniem, ale wymagają stabilnego połączenia internetowego. Dlatego jako eksperci do spraw bezpieczeństwa domu polecamy założenie awaryjnego, bezprzewodowego łącza internetowego, do kamer IP. Jeśli decydujemy się na kamery rejestrujące na karcie pamięci to koniecznie należy wybrać kamerę która będzie pokazywała błąd karty SD, w ten sposób będzie można zareagować i wymienić kartę.

Kamera typu dome (kopułkowa) vs kamera typu bullet (tubowa)

Wybór pomiędzy kamerą kopułkowa, zwana również dome lub turret a kamerą tubową zwaną bullet zależy od lokalizacji kamery. Kamery tubowe montujemy bezpośrednio do elewacji, zaś kamery kopułkowe montujemy do daszku (choć są też adaptery pozwalające na montowanie ich na ścianach). Co do zasady kamery kopułkowe mają szersze kąty widzenia, zaś kamery tubowe zwykle mają większy zasięg widzenia. Producenci kamer często pozwalają na zakup tej samej kamery (sprzętowo) w różnej obudowie więc sami powinniśmy wybrać w zależności od lokalizacji kamery i naszych potrzeb. Warto jeszcze wspomnieć, że nawet jeśli obie kamery mają taki sam stopień wodoodporności, to kamery tubowe zwykle mają daszki dodatkowo chroniące obiektyw przed deszczem, zaś kamery kopułkowe są bardziej „wandalo-odporne” – nie da się przestawić kamery, żeby patrzyła na inny obszar, czy tak łatwo zasłonić jej innym przedmiotem jak w przypadku kamer tubowych.

Ranking kamer do monitoringu domu i podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe porady, odpowiadając na pytanie jaką kamerę wybrać do monitoringu domu, patrzymy na kamery IP mające co najmniej 4MP, nagrywające w minimum 20fps, mające wbudowany oświetlacz, (w zależności od naszych preferencji albo światła białego albo IR) oraz ma możliwość zapisu w zdalnego w chmurze – lub jeśli boimy się o płynność naszego Internetu, na karcie SD. Dodatkowe parametry na które musimy zwrócić uwagę to dostępność dedykowanej aplikacji czy możliwość pełnienia funkcji wideo-domofonu. Kierując się wszystkimi tymi parametrami stworzyliśmy ranking znajdujący się poniżej:

1. Dahua IPC-HFW3449T1-AS-PV (bullet) bądź bliźniaczy model typu dome: IPC-HDW3449H-AS-PV

Rozdzielczość i ilość klatek: 4MP 30fps

Oświetlacz: 2 oświetlacze – zarówno podczerwony jak i światła białego

Dodatkowe funkcje: Analityka obrazu, mikrofon oraz głośnik, sterowanie za pomocą telefonu, alarm czerwonym i niebieskim światłem, IP 67

Cena PLN (ok.): 2200

 

2. Ganz ZN8-80B4F4D-J4

Rozdzielczość i ilość klatek: 4MP 30fps

Oświetlacz: 2 oświetlacze – zarówno podczerwony jak i światła białego

Dodatkowe funkcje: Analityka obrazu, mikrofon oraz głośnik, możliwość detekcji behawioralnej, IP 66

Cena PLN (ok.): 1900

 

3. Hikvision DS-2CD2047G2-L

Rozdzielczość i ilość klatek:4MP 30fps

Oświetlacz: Oświetlacz światła białego

Dodatkowe funkcje: Analityka obrazu, mikrofon, IP 66

Cena PLN (ok.): 1600

 

4.  Ganz ZN8-81DT4F28NL

Rozdzielczość i ilość klatek: 4MP 25fps

Oświetlacz: 2 oświetlacze podczerwone

Dodatkowe funkcje: Analityka obrazu, obudowa metalowa wandaloodporna IK10, IP67

Cena PLN (ok.): 1000

 

5. Uniview IPC2324SB-DZK-I0

Rozdzielczość i ilość klatek: 4MP 30fps

Oświetlacz: Oświetlacz podczerwony

Dodatkowe funkcje: Analityka obrazu, automatyczny zapis na karcie pamięci w przypadku utraty połączenia z kamerą, aplikacja, IP67

Cena PLN (ok.): 1100

 

Skonfiguruj swój system kamer do domu i posesji z ASCO Security

Jeśli chodzi o złożone systemy kamer i systemy monitoringu połączone z systemami alarmowymi czy video-dozoru, to wybór odpowiedniego sprzętu nie jest prostym zadaniem, a dopasowywanie parametrów i odpowiednich funkcji może być bardzo czasochłonne. Żeby uniknąć rozczarowań oraz problemów z późniejszą integracją kamer IP, polecamy zgłoszenie się do profesjonalnej firmy, która nie dość że odpowiednio dobierze system kamer to jeszcze przeprowadzi jego montaż i właściwą konfigurację. Zapraszamy do kontaktu w sprawie uzyskania bezpłatnej wyceny montażu kamer.

 

Zobacz również

Wróć do porad

Skontaktuj się z nami

ASCO Security Sp. z o.o.
ul. Szybowcowa 31
54-130 Wrocław
Nip: 894 310 61 82

Biuro obsługi klienta
ul. Krupnicza 13
tel. +48 71 79 07 777
fax +48 71 79 07 801
e-mail: bok@ascosecurity.pl

Sekretariat
tel. +48 71 79 07 700
fax +48 71 79 07 801
e-mail: biuro@ascosecurity.pl