Pałki teleskopowe to, obok gazu pieprzowego i paralizatorów, popularny środek samoobrony. Jej posiadanie i użycie budzi jednak często wątpliwości natury prawnej. Czy pałki teleskopowe są legalne? Przekonasz się, czytając poniższy artykuł.

Czy pałka teleskopowa to biała broń?

Broń biała to wszelka broń używana do walki i obrony na bliskim dystansie. Pałka teleskopowa to rozsuwana podłużna rurka z lekkiego metalu używana przez służby mundurowe, a także do samoobrony przez cywilów. Wydawałoby się zatem, że może być ona z całą pewnością uznana za broń białą – w potocznym znaczeniu tak właśnie będzie. Nie jest to już jednak kwestia tak prosta, jeśli chodzi o polskie prawo. Artykuł 4, ustęp 1, punkt 4 ustawy o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 roku jasno wymienia rodzaje broni białej, a klasyczna, dostępna w sklepach pałka teleskopowa nie znajduje się na tej liście. Nie oznacza to jednak, że każda pałka będzie legalna, a jej użycie oczywiście w celach samoobrony – bezkarne.

Czy pałka teleskopowa jest zabroniona?

Jak już wspomniano, pałka teleskopowa nie jest uznawana za broń w świetle ustawy o broni i amunicji. Mimo to wiele osób zastanawia się, czy aby na pewno jest to legalny środek samoobrony lub nawet, z góry zakładając jej nielegalność, pyta, co grozi za posiadanie pałki teleskopowej.

Sama pałka teleskopowa nie jest w żaden sposób nielegalna, jednakże w przywoływanej ustawie wymienia się modyfikacje i formy pałek zabronionych. Są to pałki posiadające zakończenie z ciężkiego i twardego materiału, a także wyposażone w tego rodzaju wkładki, których celem jest zwiększenie obrażeń po uderzeniu. Nielegalne są również imitacje kijów bejsbolowych z twardych materiałów. Pałki dostępne na rynku posiadają jedynie zaślepki, które chronią sam przedmiot przed uszkodzeniami. Tym samym nie kwalifikują się do bycia nielegalnymi, co potwierdzają przeprowadzone przez Policję ekspertyzy.

Kto może posiadać pałkę teleskopową?

Pałki teleskopowe, podobnie jak klasyczne proste modele i pałki typu tonfa (z prostokątnym uchwytem) są powszechnie używane przez wiele służb mundurowych, a przede wszystkim Policję. Zatem czy noszenie pałki policyjnej jest legalne?

Niezależnie od formy, z wyjątkiem wymienionych powyżej „dozbrajanych” pałek, nawet modele imitujące policyjne wyposażenie są w pełni dozwolone dla osób pełnoletnich. Z tego powodu są one dobrym, choć wymagającym pewnego przeszkolenia środkiem samoobrony. Pamiętajmy także, że używanie pałki jest dozwolone jedynie w przypadku obrony koniecznej.

Podczas podróży zagranicznych może pojawić się pytanie: w jakich krajach można legalnie posiadać pałkę teleskopową? Posiadanie pałki teleskopowej legalne jest we Francji, Czechach, do pewnego stopnia w Niemczech, a także Szwecji, chociaż tam noszenie ich publicznie jest zakazane. W jakich krajach nielegalne jest posiadanie pałki teleskopowej? Okazuje się, że wiele krajów zabrania jej posiadania. Będą to Austria, Wielka Brytania lub Kanada. W Stanach Zjednoczonych sytuacja prawna może znacznie się różnić w zależności od stanu, jednak w wielu wypadkach pałka taka jest nielegalna.

 

Sprawdź powiązane wpisy

Wróć do porad

Skontaktuj się z nami

ASCO Security Sp. z o.o.
ul. Szybowcowa 31
54-130 Wrocław
Nip: 894 310 61 82

Biuro obsługi klienta
ul. Krupnicza 13
tel. +48 71 79 07 777
fax +48 71 79 07 801
e-mail: bok@ascosecurity.pl

Sekretariat
tel. +48 71 79 07 700
fax +48 71 79 07 801
e-mail: biuro@ascosecurity.pl