Istnieje wiele narzędzi do samoobrony, ale tylko niektóre zaprojektowano tak, by ich wykorzystanie było kwestią ułamka sekundy. Do tej grupy z pewnością należy kubotan, który sprawdzi się, nawet jeśli padniemy ofiarą ataku z zaskoczenia. Czym jest i do czego dokładnie służy kubotan? Czy kubotan jest legalny w Polsce? W tym artykule odpowiemy na te i wiele innych pytań dotyczących tego ciekawego narzędzia do samoobrony. Zapraszamy!

Kubotan – co to jest?

Kubotan to rodzaj niewielkiej, krótkiej pałki – oryginalnie o tępym zakończeniu, choć istnieje też wiele wariantów zakończonych niezbyt ostrym szpikulcem. Broń ta służy do uderzeń, ukłuć i ucisków we wrażliwych punktach ciała napastnika. Kubotan jest współczesnym rozwinięciem stosowanego wcześniej przyboru do samoobrony o nazwie yawara. To tradycyjna japońska broń w formie pałki z ostrymi zakończeniami wystającymi po obu stronach pięści. Kubotan to zatem pomniejszona wersja yawary z jednym końcem przeznaczonym do uderzeń.

Broń tę opatentował w 1979 roku Takayuki Kubota, japoński mistrz sztuk walki. Szkolił on amerykańskich policjantów – również z użyciem wynalezionej przez siebie broni. Co ciekawe, broń powstała na zlecenie władz Kalifornii oraz szefa lokalnej policji i szybko wykazała swoją przydatność na służbie.

Czy warto zainwestować w Kubotan?

Czy kubotan jest skuteczny? W rękach doświadczonego użytkownika, który zna dodatkowo sztuki walki, może być bardzo efektywną bronią, ale nawet laicy skorzystają z jego atutów. Niezależnie od tego, w jakiej formie występuje, kubotan wyróżnia się na tle innych narzędzi do samoobrony swoimi rozmiarami. Ta mierząca (w oryginalnej wersji) 14 cm pałka została przewidziana jako broń, którą zawsze można mieć pod ręką. Właśnie dlatego najczęściej spotykaną formą kubotanu jest brelok na klucze – trudno zatem nie zabrać go ze sobą, wychodząc z domu.

Kubotan można także łatwo przygotować do użycia i nie rzuca się w oczy. Zajmuje mało miejsca i jest idealną propozycją środka samoobrony, który warto zabrać w podróż. Jego wytrzymałość i brak konieczności konserwacji czy dokupowania dodatkowych akcesoriów sprawiają, że kubotan może nam służyć latami. Jakie są wady kubotana? Z pewnością należy do nich krótki zasięg broni – na tym polu zdecydowanie przegrywa z gazem pieprzowym. Kubotan najlepiej sprawdza się w bliskim starciu z napastnikiem i wymaga przy tym pewnego obycia z technikami samoobrony. Sytuacje takie obarczone są zdecydowanie większym ryzykiem, mimo to zalety tej broni zdecydowanie mogą przeważać nad jej brakami.

Kubotan – czy jest legalny?

Zanim odpowiemy na pytania, czy kubotan jest legalny, warto zastanowić się, jak ustawa o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 r. definiuje broń białą, której posiadanie jest nielegalne. Są to:

  • ostrza ukryte w przedmiotach niemających wyglądu broni – zakładając więc, że nie przymocujemy samodzielnie ostrza do kubotana, ten przepis nas nie dotyczy;
  • kastety i nunczako – nie ma zatem wymienionego kubotana;
  • pałki posiadające zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierające wkładki z takiego materiału – kubotan nie ma szczególnie ciężkiego zakończenia i jego struktura jest jednorodna na całej długości narzędzia;
  • pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy – kubotan nie przypomina kija bejsbolowego, gdyż jest od niego znacznie krótszy i ma mniejszą objętość.

Jak więc widać, kubotan do samoobrony nie jest traktowany jako broń biała i jego posiadanie jest w Polsce całkowicie legalne. Warto jednak pamiętać o dwóch kwestiach:

  • użycie kubotana nie może przekroczyć granic obrony koniecznej, w innym wypadku, podobnie jak przy użyciu każdej innej broni, grożą nam poważne konsekwencje prawne;
  • przepisy co do posiadania narzędzi do samoobrony mogą się różnić w każdym odwiedzanym przez nas kraju, najlepiej więc sprawdzić ten fakt przed podróżą – przykładem kraju, gdzie kubotan i inne środki samoobrony są nielegalne, jest Wielka Brytania.

Należ dodać, że powyższe przepisy polskiego prawa mogą mieć odniesienie także do kubotanów ze szpikulcami, a także podobnych do nich przyborów do samoobrony takich jak np. długopis taktyczny.

Kubotan – jak używać?

Nawet najlepiej wykonany kubotan i przeszkolenie w jego wykorzystaniu nie zda się na wiele, jeśli nie będziemy mieć go pod ręką (znacznie ułatwia to forma breloka do kluczy). Jeśli chcemy odpowiednio wykorzystać kubotan, samoobrona powinna opierać się o szybkie, wielokrotne uderzenia we wrażliwe części ciała. Gdzie uderzać kubotanem? Głowa, kolana, splot słoneczny, krtań, narządy płciowe – atak na te miejsca zwykle szybko zniechęca agresora do dalszych działań. Bardziej zaawansowane techniki zakładają stosowanie dźwigni, czyli chwytów, które unieruchamiają napastnika, przy jednoczesnym nacisku kubotanem na punkty witalne. Pozostaje zatem pytanie – jaki kubotan wybrać? Najczęściej wybierany jest klasyczny kubotan w formie prostej pałki. Osoby, które nie czułyby się pewnie z tak prostym narzędziem, mogą jednak wybrać wariant ze szpikulcem i profilowanym uchwytem – ułatwia to użycie kubotana w stresującej sytuacji.

 

Sprawdź powiązane wpisy

Wróć do porad

Skontaktuj się z nami

ASCO Security Sp. z o.o.
ul. Szybowcowa 31
54-130 Wrocław
Nip: 894 310 61 82

Biuro obsługi klienta
ul. Krupnicza 13
tel. +48 71 79 07 777
fax +48 71 79 07 801
e-mail: bok@ascosecurity.pl

Sekretariat
tel. +48 71 79 07 700
fax +48 71 79 07 801
e-mail: biuro@ascosecurity.pl