Nie wszystkie sztuki walki muszą wyglądać efektownie i opierać się na starożytnych szkołach filozoficznych. Krav maga to jeden z takich wyjątków – jej celem jest zapewnienie osobie zaatakowanej bezpieczeństwa wszelkimi dostępnymi sposobami i przy zachowaniu jak najmniejszego ryzyka. Krav maga – co to takiego, na czym polega, czy warto zacząć trening i kto może na niej skorzystać? Odpowiadamy poniżej!

Czym jest krav maga?

Krav maga to rozwijany w Izraelu system samoobrony, który łącząc techniki różnych sztuk walki, umożliwia skuteczną ochronę nawet przed osobą uzbrojoną lub sprawniejszą fizycznie. „Krav maga” znaczy dosłownie „walkę w bezpośrednim kontakcie” i dobrze oddaje jej istotę – chwyty, rzuty, kopnięcia, mimo że pozbawione finezji, pozwalają po odpowiednim przeszkoleniu spacyfikować niemal każdego agresora – nawet uzbrojonego w broń palną!

Krav maga nie jest sportem czy stylem, choć wykazuje pewnego jego cechy: możliwość awansu w stopniach mistrzowskich lub zdobywanie kolejnych pasów, wieloaspektowy rozwój fizyczny uczestnika czy sporadyczne, lecz pojawiające się elementy rywalizacji.

Krav maga – skąd pochodzi?

Historia krav magi jest niezwykle interesująca i choć uznaje się ją za izraelski system walki, to korzeniami sięga bliskich nam terenów Słowacji, a konkretnie Bratysławy. Mieszkający w tym mieście ówczesnej Czechosłowacji młody i odnoszący sukcesy zapaśnik Imrich Lichtenfeld zaczął w latach 30. XX w. odczuwać zagrożenie ze strony faszystowskich bojówek uzbrojonych w broń białą. Jak można się domyślić, przyczyną tego było jego żydowskie pochodzenie.

To właśnie wtedy Lichtenfeld wymyślił podwaliny pod swój system samoobrony, który pozwala ujść cało z konfrontacji z lepiej uzbrojonym i silniejszym przeciwnikiem. Po ucieczce do Palestyny i powstaniu państwa izraelskiego Imrich Lichtenfeld kontynuował rozwój krav magi, szkolił żołnierzy izraelskich, jak i innych przedstawicieli służb mundurowych. Mimo wprowadzanych przez lata udoskonaleń i modernizacji filozofia krav magi pozostaje niezmienna i jednocześnie bardzo prosta: ochrona swojego życia i zdrowia bez względu na wszystko.

Czy krav maga jest trudna?

Krav maga opiera się o optymalizację ruchów, czyli użyciu tych jak najszybszych i jak najmniej męczących. Jest to możliwe dzięki temu, że w Krav madze wykorzystuje się naturalne odruchy człowieka. Sprawia to jednocześnie, że wykonywanie takich akcji obronnych jest dla nas bardziej intuicyjne, niż klasycznie wyuczone ciosy. Już u podstaw Krav maga została zaprojektowana tak, by jej podstaw można było się szybko nauczyć po krótkim treningu – nawet jeśli dana osoba nie jest zbyt sprawna fizycznie.

Warto jednak pamiętać, że system ten jest dopasowany do realnie występujących scenariuszy, a te mogą być o wiele bardziej wymagające – np. w przypadku kilku napastników. Jest tu zatem pole do wielu lat rozwijania swych zdolności.

Szkolenie nie zawsze odbywa się w sterylnych warunkach przestronnej sali ćwiczeń. Wręcz przeciwnie – korzystne jest ćwiczenie w ciasnych i mało komfortowych warunkach, bowiem w warunkach walk ulicznych i w pomieszczeniach właśnie tego należy się spodziewać. Jest to brane pod uwagę także podczas szkoleń policjantów.

Choć Krav maga nie jest sportem, to jej twórca dla zwiększenia prestiżu swojego systemu wprowadził znany ze wschodnich sztuk walki system kolorowych pasów. Kolejno są to: biały, żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski, brązowy, czarny. W niektórych organizacjach występują także poziomy i stopnie, choć nie zawsze są one wzajemnie uznawane.

Krav maga – chwyty

Podobnie jak niemal każda inna samoobrona, Krav maga wykorzystuje różnorodne chwyty, rzuty i uderzenia. Warto jednak wiedzieć, że Krav maga uczy także, że należy za wszelką cenę unikać sytuacji niebezpiecznych i dopiero w przypadku braku możliwości ucieczki sięgać po obronę fizyczną. Może ona przybierać najróżniejsze formy zależne od sytuacji i charakteru ataku, np. ochrona przed chwyceniem za włosy lub ubrania, odebranie broni białej lub palnej, chwyty sprowadzające agresora na ziemię i ciosy w delikatne miejsca ciała – oczy, gardło czy krocze. Nie ma tutaj miejsca na kwestie moralne czy fair play – chodzi wyłącznie o ratowanie swojego zdrowia i życia!

Do kogo skierowana jest ta sztuka walki?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – do każdego, kto chce zwiększyć swoje bezpieczeństwo i czuje, że nie jest w stanie samodzielnie się obronić. Nie ma więc znaczenia wiek, płeć czy sprawność fizyczna.

Krav maga jest też regularnie pojawiającym się elementem szkolenia służb mundurowych – również niektórzy polscy policjanci szkolą się w tym systemie. Ciekawostką jest fakt, że istnieje także militarna wersja Krav magi, w której celem jest nie tylko spacyfikowanie atakującego, lecz często także jego trwałe wyłączenie z walki – w tym uśmiercenie.

Czy krav maga jest skuteczna?

Krav maga jest skuteczna, gdyż efektywność jest wpisana w jej fundamentalne założenia. Oczywiście nie oznacza to, że ten system uchroni nas przed każdymi kłopotami. Wiele zależy od treningu, jaki przebył adept Krav magi oraz od tego, z jakiego typu atakiem będzie się mierzył.

Krav maga dla kobiet

Krav maga to dla kobiet świetny pomysł. Nie tylko pomoże im obronić się przed atakami często silniejszych fizycznie mężczyzn, ale jednocześnie znacznie zwiększy pewność siebie.

W jakich sytuacjach krav maga może być przydatna?

Co daje krav maga? Przede wszystkim wiele sposobów na samoobronę w trudnych sytuacjach. Trening zwiększa sprawność fizyczną i refleks, ale zmienia się także nasze podejście – łatwiej unikamy niebezpiecznych sytuacji, a gdy już się w niej znajdziemy, to minimalizujemy ryzyko uszczerbku na zdrowiu, a nawet utraty życia. Krav maga uczy także, jak radzić sobie w stresujących sytuacjach i zachowywać spokój.

Krav maga – wady i zalety

  • Trening jest przystępny dla każdego.
  • System uwzględnia realne scenariusze walk w środowisku miejskim.
  • Maksymalna skuteczność obrony przy minimalnym wysiłku.
  • Możliwość poradzenia sobie z silniejszym napastnikiem.
  • Niekonfrontacyjny charakter systemu i walka jako ostateczność.
  • Niektóre z technik są wymagające lub działają w specyficznych warunkach.
  • Wiele organizacji i szkół nie ułatwia wyboru na początku nauki.
  • Brak elementu współzawodnictwa i powolne postępy mogą demotywować niektórych uczestników.

Krav maga to większa pewność siebie i bezpieczeństwo

Krav maga została stworzona po to, by jak najskuteczniej się bronić, ale też unikać zagrożeń i oddalać się od nich, gdy tylko się da. Połączenie aspektów fizycznych i psychologicznych zwiększa bezpieczeństwo i pewność siebie osoby trenującej, zatem każdy może rozważyć rozpoczęcie szkolenia w tym systemie.

Źródła:

https://gazeta.policja.pl/997/archiwum-1/2015/numer-128-112015/118834,Zakladamy-najgorszy-wariant.html

https://policja.pl/pol/aktualnosci/233148,Cwiczenia-zespolow-specjalnych-CBSP-z-taktyki-CQB-technik-Krav-Maga-paramedyki-i.html

 

Sprawdź powiązane wpisy

 

Wróć do porad

Skontaktuj się z nami

ASCO Security Sp. z o.o.
ul. Szybowcowa 31
54-130 Wrocław
Nip: 894 310 61 82

Biuro obsługi klienta
ul. Krupnicza 13
tel. +48 71 79 07 777
fax +48 71 79 07 801
e-mail: bok@ascosecurity.pl

Sekretariat
tel. +48 71 79 07 700
fax +48 71 79 07 801
e-mail: biuro@ascosecurity.pl