W mediach coraz częściej pojawiają się doniesienia o nowym sposobie złodziei na kradzież samochodów. Bułgarski sposób, czy też kradzież na gameboya to dotychczas bezprecedensowy schemat pozbawiania prawowitych właścicieli ich pojazdów. Na czym polega metoda kradzieży na gameboya, jakie samochody są szczególnie narażone oraz czy istnieje możliwość zabezpieczenia się przed nową techniką złodziei? W poniższym wpisie postaramy się przybliżyć ujawnione dotychczas informacje.
Co to jest Game Boy do kradzieży samochodów
Po dotychczas stosowanej metodzie na walizkę przyszedł czas na nowy, jeszcze bardziej skuteczny sposób złodziei na kradzież samochodów – kradzież auta metodą na gameboya. Game Boy to nazwa zapożyczona od niegdyś popularnej, kultowej gry producenta Nintendo. Złodziejski Game Boy to niewielkie urządzenie nawiązujące stylistyką do podręcznej retro konsoli, które umożliwia w zaledwie kilka sekund, dostanie się i uruchomienie samochodu wyposażonego w system bezkluczykowy. Jest to możliwe bez żadnego kontaktu z właściwym kluczykiem do pojazdu, co w praktyce zupełnie zmienia zasady gry i znacznie utrudnia uchronienie się od tej metody kradzieży.
Urządzenie jest na tyle małe, że bez trudu mieści się w kieszeni, to zaś podczas kradzieży sprawia, że osoba wchodząca do samochodu nie stwarza pozorów podejrzanej. W wyniku tego, zatłoczone parkingi galerii handlowych, gdzie przewijają się setki osób, stają się szczególne niebezpieczne.
Jak działa złodziejski Game Boy
Jak działa bułgarski Game Boy? W urządzeniu zainstalowane jest oprogramowanie, które umożliwia zdalne otwieranie i uruchamianie pojazdów. Złodziej, który zaopatrzony jest w samochodowy gameboy, potrzebuje od kilkunastu sekund do kilku minut na odjechanie skradzionym pojazdem. Odpowiadają za to specjalne kody serwisowe wykorzystywane przez autoryzowane punkty ASO do awaryjnego otwierania i odpalania samochodów w przypadku utraty kluczyków przez właścicieli. W opcjach urządzenia wystarczy wybrać właściwą markę i model pojazdu, a następnie zbliżyć się do nadajnika systemu keyless i już po krótkiej chwili otwarty samochód staje się gotowy do jazdy. Co więcej, urządzenie potrafi przechowywać w pamięci zapisane klucze, dając tym samym pełną możliwość użytkowania skradzionego pojazdu bez obawy o kolejne otwarcie, czy odpalenie.
Sprawa stała się na tyle głośna, że Polsat News wyemitował o tym procederze specjalny materiał, w którym podstawiony polski reporter podszywający się pod złodzieja wraz z tłumaczem udał się na prezentację możliwości sprzętu do Bułgarii – kraju, gdzie owo urządzenie jest produkowane. Bezpośredni dystrybutor Game Boya, jak określa się nagrana postać, nie szczędzi szczegółów na temat możliwości małej retro konsoli, co również zaprezentował na dwóch pojazdach, które przy pomocy gameboya otworzył i odpalił, padła tam również cena urządzenia oscylująca w okolicach 20 tysięcy euro za pojedynczy egzemplarz.
Jakie marki samochodów kradną na Game Boya
Jakie samochody otwiera gameboy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ nowe wersje oprogramowania rozszerzają bazę samochodów, które otwiera urządzenie. Obecnie wiadomo, że marki, które ulegają nowej metodzie kradzieży aut, wywodzą się między innymi z Japonii oraz Korei, mowa tu o wybranych modelach Mitsubishi, Toyoty, Kii i Hyundaia, a wraz z doniesieniami o nowej wersji oprogramowania również o pojazdach marki Lexus. Modele tych producentów są jednocześnie wymieniane przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar jako jedne z najczęściej kradzionych pojazdów w Polsce roku 2021.
Kradzież samochodu na Game Boya jak się zabezpieczyć
W metodzie na walizkę wystarczającym zabezpieczeniem był specjalny pokrowiec na kluczyk, który uniemożliwiał przedłużenie jego sygnału. W przypadku kradzieży na Game Boya kluczyk właściciela nie jest już potrzebny. Jak w takim razie zabezpieczyć swój samochód przed kradzieżą na gameboya?
Pomocne będą m.in. fizyczne zabezpieczenia przed kradzieżą samochodu, takie jak blokady kierownicy, skrzyni biegów, czy pedałów. Zabezpieczenia elektroniczne mogące uchronić pojazd przed kradzieżą lub umożliwić jego odzyskanie to radiowe systemy umożliwiające lokalizacje pojazdu, który będzie odporny na wykorzystywane przez złodziei urządzenia zagłuszające sygnał GSM / GPS.
Równie pomocny okazać się może dodatkowy immobiliser wpięty w magistralę CAN, który uniemożliwi natychmiastowe odpalenie pojazdu.
W ochronie pojazdu zaparkowanego na własnej posesji pomóc może parkowanie we właściwie zabezpieczonym garażu z solidną, ryglowaną bramą oraz systemem zabezpieczeń elektro-technicznych w postaci alarmu z czujnikami ruchu oraz kamer z video dozorem.
Złodziej, napotkawszy dodatkowe przeszkody w kradzieży, najczęściej odpuści kłopotliwy samochód na rzecz pojazdu pozbawionego zabezpieczeń.
Wróć do poradNajnowsze porady
Skontaktuj się z nami
ASCO Security Sp. z o.o.
ul. Szybowcowa 31
54-130 Wrocław
Nip: 894 310 61 82
Biuro obsługi klienta
ul. Krupnicza 13
tel. +48 71 79 07 777
fax +48 71 79 07 801
e-mail: bok@ascosecurity.pl
Sekretariat
tel. +48 71 79 07 700
fax +48 71 79 07 801
e-mail: biuro@ascosecurity.pl