Monitoring wizyjny, czyli po prostu obserwacja obrazu z kamer przez operatora jest bardzo popularną usługą wykorzystywaną w ochronie. Czy jest jednak skuteczna? Wielokrotne przypadki, kiedy ochroniarz czegoś nie zauważył oraz najnowsze badania dowodzą, że nie jest. Jak wynika z raportu amerykańskiego instytutu Sandia National Laboratories:
„Operator może kontrolować skutecznie jeden monitor maks. 20 minut, po tym czasie zdarzenia zaczynają umykać jego uwadze”.
W przeprowadzonych doświadczeniach stwierdzono, że już po 12 minutach ciągłej obserwacji obrazu z kamer ochroniarz- operator traci do 45% swoich zdolności percepcyjnych. Po 22 minutach ciągłej obserwacji nawet do 95% zdarzeń może pozostać niezauważone.
Oczywiście im więcej kamer przypadających na jednego operatora, tym prawdopodobieństwo wykrycia niepożądanego zdarzenia jest niższe.
Rozwiązaniem tego problemu, a zarazem początkiem rewolucji usług ochrony są rozwiązania pozwalające na zautomatyzowaną analizę obrazu.
Czym jest analityka obrazu z kamer?
Jest zautomatyzowaną funkcją analizy obrazu, czyli metody wydobywania z niego informacji w postaci numerycznej lub symbolicznej. W ochronie wykorzystywana jest do wykrywania intruzów lub wszelkich innych niepożądanych zdarzeń. Urządzenia odpowiedzialne za analitykę na bieżąco przetwarzają obraz z kamer, identyfikują i klasyfikują zdarzenia oraz pokazują te, które zostały rozpoznane jako wymagające powiadomienia. Informacje, jakie mogą zostać przetwarzane przez analitykę, definiowane są przez osoby, które ją programują; w zależności od potrzeb, ale też klasy i możliwości zainstalowanych urządzeń, analityka może liczyć ludzi, pojazdy, alarmować o ruchu w niedozwolonych strefach, wskazywać różne obiekty, czytać tablice rejestracyjne, sprawdzać temperaturę, a nawet to czy osoby noszą kaski lub maseczki.
Co daje analityka obrazu?
Dzięki analityce obrazu operator nie musi skupiać się i samodzielnie analizować tego, co widzi w kamerach. Analityka sama wskaże i zaalarmuję go o wszystkich zdarzeniach, jakie zostały wcześniej zdefiniowane jako istotne- w ochronie- zazwyczaj będące zagrożeniem dla chronionego obiektu. Dzięki temu jakość i zarazem skuteczność monitoringu wizyjnego znacznie rośnie; przeniesienie ciężaru analizy i interpretacji obrazu z człowieka na urządzenia eliminuje najsłabsze ogniwo tej usługi.
Dzięki wykorzystaniu analityki, ochroniarz może weryfikować większą liczbę kamer, a nawet obiektów. Przekłada się to proporcjonalnie na redukcje kosztów obsługi, co powinno pozytywnie wpłynąć również na jej cenę dla klienta.
Analityka obrazu pomaga również w wyszukiwaniu zdarzeń oraz przeglądaniu zarejestrowanych nagrań. Dzięki odpowiednim znacznikom indeksującym dotarcie do interesującego nas zdarzenia jest szybkie i sprawne, i nie wymaga wielogodzinnego przeglądania archiwum video.
Analityka, analityce nie równa. Jaką analitykę obrazu wybrać?
Jak w każdej dziedzinie związanej z nowymi technologiami, po krótkim czasie od pojawienia się „nowości” na rynku dostępny jest szereg producentów oferujących podobne (nieraz pozornie) rozwiązania. W ochronie warto pamiętać, że sama analityka obrazu z kamer, albo bardziej urządzenia, które ją realizują, są tylko jedną składową całego systemu i jej wybór powinien być uwarunkowany pozostałymi elementami telewizji przemysłowej CCTV / systemu kamer.
Pierwsze urządzenia realizujące analizę video w ochronie, klasyfikowały obiekty za pomocą zajętości powierzchni w dwóch wymiarach (szerokość/wysokość) oraz ruchu (kierunku oraz prędkości), z jaką obiekt się porusza. Część najnowszych urządzeń prowadzi analitykę bardziej zaawansowaną, która rozpoznaje obiekty na podstawie ich kształtu, konturów, wyglądu. Wykorzystuje do tego bazę wzorców, która jest systematycznie aktualizowana. Niektórzy producenci reklamują nawet swoje rozwiązania, jako oparte o A.I. – sztuczną inteligencję.
Warto korzystać z dobrej i sprawdzonej analityki — czym lepsza, tym mniej fałszywych alarmów, czyli bardziej skuteczna ochrona. Jednak ważniejsze od samej analityki jest jej prawidłowa konfiguracja, połączenie z odpowiednim rejestratorem i kamerami oraz późniejsza obsługa. Najlepiej w tym przypadku zaufać profesjonalistom, którzy mają sprawdzone i przećwiczone rozwiązania. Firma ASCO Security była pierwszą firmą na Dolnym Śląsku i jedną z pierwszych w Polsce instalującą systemy kamer wyposażone w analitykę. Usługi oparte o inteligentną analizę obrazu z powodzeniem świadczymy od 2016 roku!
Analityka obrazu narzędziem, a nie ochroną
Sam fakt posiadania dobrej analityki video nie zapewnia bezpieczeństwa obiektu. Zautomatyzowany proces analizy obrazu, pokazuje jedynie zdarzenie wstępnie zinterpretowane jako pewnego rodzaju alarm, który na koniec i tak musi zweryfikować człowiek. To jak się ten człowiek zachowa i jakie będzie miał możliwości stanowi całkowicie osobną kwestię. ASCO Security świadczy usługę Video-Dozoru. Jest to zoptymalizowana kosztowo, zapewniająca maksymalną skuteczność usługa zdalnej ochrony, poprzez monitoring wizyjny wykorzystujący m.in. inteligentną analizę obrazu opartą na technologii A.I. klasyfikacji wzorców. Zapoznaj się z naszą usługą: https://www.ascosecurity.pl/uslugi/video-dozor.
Wróć do poradNajnowsze porady
Skontaktuj się z nami
ASCO Security Sp. z o.o.
ul. Szybowcowa 31
54-130 Wrocław
Nip: 894 310 61 82
Biuro obsługi klienta
ul. Krupnicza 13
tel. +48 71 79 07 777
fax +48 71 79 07 801
e-mail: bok@ascosecurity.pl
Sekretariat
tel. +48 71 79 07 700
fax +48 71 79 07 801
e-mail: biuro@ascosecurity.pl