Systemy alarmowe są podstawową formą zabezpieczenia w obiektach niemal każdego rodzaju – od prywatnych posesji, przez przedsiębiorstwa, po miejsca publiczne. Ich zaletą jest wysoki stopień elastyczności i możliwość stosowania w niemal każdej sytuacji, łatwo jest je także modernizować i poszerzać możliwości. Przyjrzyjmy się więc sposobom działania, rodzajom i funkcjom, jakie może pełnić alarm antywłamaniowy.

Czym jest alarm włamaniowy?

Alarm włamaniowy to w istocie cały system powiązanych i ściśle współpracujących ze sobą urządzeń, których głównym zadaniem jest, zgodnie z nazwą, wykrywanie prób dostania się na dany teren. Systemy te aktywują alarm po wykryciu przez czujniki danego rodzaju aktywności (zwykle jest to po prostu ruch), co pozwala na odstraszenie intruza i/lub wezwanie odpowiednich służb. By taki alarm antywłamaniowy był skuteczny, wszystkie jego elementy muszą być ulokowane w przemyślany i gwarantujący najwyższą skuteczność sposób.

Każdy obiekt ze względu na swoją budowę, specyfikę terenu, jak i otoczenie (które wpływa na rodzaj i nasilenie zagrożeń) wymaga precyzyjnego zaplanowania całego systemu. Niezależnie od tego, czy mowa o mieszkaniu, domu jednorodzinnym czy siedzibie firmy, lepiej jest nie ryzykować swoim mieniem i powierzyć wdrożenie systemu alarmowego grupie profesjonalistów – takim jak agencja ochrony ASCO Security.

Jakie są rodzaje alarmów antywłamaniowych?

Możemy wyróżnić 3 podstawowe rodzaje alarmów antywłamaniowych, które różnią się przede wszystkim metodą instalacji.

  • Alarmy przewodowe – korzystają ze standardowego okablowania, które zwykle umieszczane jest w ścianach. Z tego powodu konieczne jest skrupulatne zaplanowanie całego systemu alarmowego – instalacja zabiera czas i generuje koszty. Zaletą takiego rozwiązania jest natomiast niezawodność – nie ma mowy o zakłóceniach czy opóźnieniach w docieraniu sygnału.
  • Alarmy bezprzewodowe – korzystają z sygnału radiowego, co wiąże się z brakiem konieczności ingerowania w strukturę budynku. To wygodne i bardziej oszczędne rozwiązanie przyśpieszające proces montażu. Alarm bezprzewodowy sprawdza się w większości miejsc.
  • Alarmy hybrydowe – zgodnie z nazwą łączą właściwości obu poprzednich rodzajów alarmów. Często powstają jako modernizacja istniejących systemów przewodowych – zwłaszcza tych nieco starszych.

Warto zauważyć, że każdy ze wspomnianych rodzajów alarmów ma swoje atuty, które można wykorzystać w zależności od specyfiki chronionego miejsca – czasami lepiej sprawdzi się niezawodny system przewodowy, a w innym przypadku bardziej elastyczne alarmy bezprzewodowe i hybrydowe.

Jak dobrać alarm antywłamaniowy do swojego domu?

Wybierając alarm antywłamaniowy do mieszkania lub do domu jednorodzinnego, trzeba zastanowić się nad szeregiem czynników, które mogą wpłynąć na jego skuteczność. Jakiego rodzaju alarmy będą potrzebne i w jakiej liczbie? Gdzie je umieścić? Jakie rozwiązania technologiczne będą potrzebne? Jakie zagrożenia i słabe punkty występują w obiekcie i jego okolicy?

Jak widać, do rozważenia jest multum kwestii, zatem pomijając najprostszy alarm antywłamaniowy do domu, najkorzystniejszym rozwiązaniem może okazać się powierzenie projektu i instalacji specjalistom. Zwłaszcza w przypadku domów jednorodzinnych stworzenie systemu alarmowego przez agencję ochrony jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. W przypadku przedsiębiorstw i dużych pod względem powierzchni obiektów taka współpraca jest w zasadzie nieodzowna.

Czy każdy alarm SSWiN jest antywłamaniowy?

Zgodnie z definicją każdy alarm określany skrótem SSWiN można określić jako antywłamaniowy. SSWiN, czyli System Sygnalizacji Włamań i Napadów to powszechnie stosowane określenie na specjalistyczne systemy alarmowe, w których zawierają się wszelkie urządzenia odpowiadające za skuteczną ochronę mienia.

W systemy alarmowe SSWiN wlicza się zatem zarówno centrala alarmowa, czujniki wykrywające zagrożenie, jak i pozostałe niezbędne wyposażenie. Ważną funkcją systemów SSWiN jest możliwość wysyłania sygnałów alarmowych do służb, grup interwencyjnych agencji ochrony, właściciela obiektu lub innych wyznaczonych osób.

Co wchodzi w skład alarmu antywłamaniowego?

Alarm antywłamaniowy składa się zwykle z kilku elementów i tylko ich ścisłe współdziałanie zapewnia odpowiedni poziom ochrony. Choć każdy system różni się od siebie, to można wyróżnić kilka jego podstawowych elementów:

  • Czujniki – to dzięki nim możliwe jest wykrycie naruszeń chronionego obiektu Istnieją różne rodzaje czujników ruchu i ciepła wydzielanego przez żywe organizmy. Mogą to być czujniki podczerwieni, wibracji, zbicia szyby, gazów lub zalania, zatem możliwa jest ochrona przed wieloma zagrożeniami – nie tylko przed włamywaczami. Alarm antywłamaniowy na okna i drzwi wykorzystuje natomiast tzw. kontaktrony. Odebrany sygnał zostaje przekazany do centrali alarmowej.
  • Centrala alarmowa – to rdzeń systemu, dzięki któremu możliwe jest odbieranie, interpretacja i reagowanie na odbierane sygnały alarmowe. Dzięki nim, po odpowiednim zaprogramowaniu, impuls alarmowy zostaje przekazany do modułów odpowiedzialnych za reagowanie na zagrożenia – sygnalizatorów, modułów GSM lub innego dodatkowego sprzętu.
  • Sygnalizatory – wykorzystują zwykle sygnał dźwiękowy lub dźwiękowo-świetlny do ostrzegania znajdujących się w pobliżu osób o naruszeniu danego obszaru. Jego zadaniem jest także odstraszenie intruza.
  • Moduły GSM – czyli inaczej dialery – to dzięki nim możliwe jest przesyłanie różnego rodzaju powiadomień, które alarmują właściciela, agencję ochrony lub odpowiednie służby o wtargnięciu włamywacza. Obecność tego typu modułów świadczy o dobrym przygotowaniu systemu ochrony i wykorzystaniu pełni jego możliwości.
  • Manipulatory – to urządzenia przeznaczone do kontroli i konfiguracji pozostałych elementów systemu alarmowego. Zwykle składają się z klawiatury i wyświetlacza LCD, ale mogą być także sterowane dotykowo. Z ich pomocą można aktywować lub dezaktywować system alarmowy.

Jak widać, alarm antywłamaniowy to w istocie dość złożony system, co jest kolejnym powodem, dla którego warto powierzyć jego instalację profesjonalistom.

 

Sprawdź powiązane wpisy

Wróć do porad

Skontaktuj się z nami

ASCO Security Sp. z o.o.
ul. Szybowcowa 31
54-130 Wrocław
Nip: 894 310 61 82

Biuro obsługi klienta
ul. Krupnicza 13
tel. +48 71 79 07 777
fax +48 71 79 07 801
e-mail: bok@ascosecurity.pl

Sekretariat
tel. +48 71 79 07 700
fax +48 71 79 07 801
e-mail: biuro@ascosecurity.pl