Termowizja jest technologią sięgającą swoimi korzeniami lat 50. XX wieku, jednak to ostatnie dziesięciolecia przyniosły niezwykły rozwój możliwości i miniaturyzację tego typu kamer. Znajdują one szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, dzisiaj jednak przyjrzymy się temu, jak działa termowizja w ochronie i na czym polegają jej atuty. Zapraszamy!

Jak działa kamera termowizyjna?

Zarówno ludzkie oko, jak i standardowa kamera są w stanie rejestrować obrazy dzięki temu, że trafia do nich światło odbite od obserwowanego obiektu. To właśnie dlatego w mniej doświetlonych i całkowicie zaciemnionych miejscach widzimy gorzej lub wcale. Jest to także największa słabość klasycznych kamer stosowanych w ochronie.

Obrazowanie termowizyjne działa niemal całkowicie odmiennie. W tym wypadku to same obserwowane obiekty są źródłem czynnika umożliwiającego obserwację. Mowa o promieniowaniu termicznym, które w większości przypadków jest wydzielane przez organizmy żywe. Stąd właśnie wynika użyteczność termowizji.

Dla kamery termowizyjnej nie liczy się bowiem ilość dostępnego światła, a obecność w zasięgu „widzenia” obiektów wyróżniających się cieplnie z otoczenia. Widok z takiej kamery, który jest generowany do wglądu człowieka, wykorzystuje czytelną skalę coraz chłodniejszych lub cieplejszych barw. Zwykle tłem i punktem odniesienia są przy tym chłodniejsze obiekty nieożywione, a kontrastujące na ich tle cieplejsze żywe organizmy są bardzo łatwe do dostrzeżenia – nawet z dużej odległości.

Zalety kamer termowizyjnych

Wymieniona specyfika kamer termowizyjnych sprawia, że mogą one na wielu polach wykazywać przewagę względem klasycznych kamer.

  • Działanie bez względu na warunki oświetleniowe – taka kamera sprawdza się idealnie, gdy z różnych powodów dostęp do światła jest znikomy. Pod tym względem termowizja przewyższa noktowizję, gdyż pozwala wychwycić obecność człowieka nawet na jednolitym tle. Nawet zatem kamuflujące barwy noszone przez intruza nie będą dla niego żadnym zabezpieczeniem. Ta cecha pozwala także dobrze ukryć urządzenie w ciemnym miejscu.
  • Termowizja działa dobrze także w niekorzystnych warunkach – przy ulewnym deszczu, mgle czy nawet zadymieniu. Czynniki te nie wpływają w znaczny sposób na skuteczność kamery, natomiast w przypadku zwykłych kamer obserwacje w takich warunkach byłyby znacznie utrudnione lub niemożliwe.
  • Zasięg widzenia i wychwytywania zagrożeń jest nawet trzykrotnie wyższy niż przy klasycznych kamerach. Dzięki temu można monitorować nawet bardzo rozległe tereny.
  • Nie ma możliwości manipulacji przez intruza widokiem z kamery np. poprzez świecenie w nią silnym światłem.
  • Rozległe możliwości konfiguracji np. względem tego, jakie temperatury uznawać za alarmowe, co pozwala wyeliminować liczne fałszywe alarmy.
  • Możliwe jest wykrywanie nie tylko osób czy zwierząt, ale także rozgrzanych silników pojazdów, co jest ważne w kontekście ochrony obiektów.

Mimo tych niewątpliwych zalet należy pamiętać, że kamera termowizyjna nie zawsze jest w stanie całkowicie zastąpić swojego tradycyjnego odpowiednika. Przede wszystkim, mimo dużej czułości i łatwości wykrywania zagrożeń, nie jest ona w stanie dostarczyć wielu szczegółów wizualnych, które mogłyby posłużyć do identyfikacji intruza. W takim wypadku najlepiej, aby oba rodzaje kamer działały w jednym miejscu równolegle. Trudno także ukryć, że jest to wciąż dość kosztowna technologia.

Kamery termowizyjne w systemach monitoringu

Kamera termowizyjna w monitoringu jest stosowana chętnie ze względu na swoje możliwości. Dotyczy to wielu branż i sektorów:

  • w przemyśle, poza systemami ochrony, termowizja jest stosowana do monitorowania, czy różnorodne urządzenia nie przegrzewają się i czy nie występuje ryzyko pożaru;
  • w budownictwie termowizja pozwala na wykrycie mostków ciepła i tym samym poprawy komfortu termicznego mieszkańców;
  • wojsko i straż graniczna używa termowizji do ochrony granic i obiektów wojskowych, co doskonale wskazuje na wysoką użyteczność tej technologii;
  • w leśnictwie i badaniach przyrodniczych kamery termowizyjne pozwalają określić liczebność i ruchy migracyjne zwierząt.

Poza tymi specjalistycznymi obszarami monitoringu termowizja jest również coraz szerzej stosowana w przestrzeni publicznej i przedsiębiorstwach, gdzie sprawdza się jako wyspecjalizowany środek ochrony.

Rola kamer termowizyjnych w ochronie

Termowizja do ochrony obiektów jest wykorzystywana przede wszystkim jako ważne wsparcie klasycznych kamer. Może być np. częścią systemu kamer CCTV i współdziałać z innymi nowoczesnymi technologiami, takimi jak wspomagany sztuczną inteligencją Video Dozór. Kamery termowizyjne IP działają z kolei w dużym stopniu niezależnie i pozwalają właścicielowi na zdalną kontrolę rejestrowanego obszaru, co z pewnością jest sporym udogodnieniem.

Niezależnie jednak od zastosowanego systemu, kamera termowizyjna w ochronie to duży skok w jakości monitorowania danego obiektu. W optymalnych warunkach warto wykorzystać wszystkie atuty termowizji.

Wszędzie tam, gdzie nie można zapewnić źródła światła, a roślinność lub inne uwarunkowania terenowe utrudniają obserwację wizualną, kamera termowizyjna sprawdza się doskonale. Dotyczy to także niesprzyjających warunków pogodowych – tutaj także uwidacznia się przewaga termowizji, trzeba mieć jednak na uwadze, że wiatr może obniżać temperaturę różnych powierzchni, co utrudnia odczyty.

Rozległe place lub hale obiektów przemysłowych to obiekty trudne do monitorowania. Oddalony na kilkaset metrów intruz może wtedy stanowić zlepek pikseli niemożliwy do zauważenia na obrazie wyświetlanym przez kamerę. W takim przypadku kamera termowizyjna wyświetli niewielki, ale odróżniający się od otoczenia jasny punkt. Niezależnie jednak od odległości, ta metoda monitorowania obiektów znacznie zmniejsza czas potrzebny na reakcję (czy to automatyczną, czy zainicjowaną przez pracownika ochrony).

Zdecydowanie warto zainwestować w kompleksowy system ochrony, którego częścią stanie się kamera termowizyjna. Współpraca tak rozbudowanego zestawu kamer z systemem alarmowym i innymi środkami ochrony zapewni najwyższy poziom bezpieczeństwa.

 

Sprawdź powiązane wpisy

Wróć do porad

Skontaktuj się z nami

ASCO Security Sp. z o.o.
ul. Szybowcowa 31
54-130 Wrocław
Nip: 894 310 61 82

Biuro obsługi klienta
ul. Krupnicza 13
tel. +48 71 79 07 777
fax +48 71 79 07 801
e-mail: bok@ascosecurity.pl

Sekretariat
tel. +48 71 79 07 700
fax +48 71 79 07 801
e-mail: biuro@ascosecurity.pl