Głośny wystrzał z broni hukowej jest skutecznym narzędziem obrony przed dziką zwierzyną. W sytuacjach stykowych może okazać się cenną pomocą w kontekście odparcia ataku agresora. Oprócz powyższych zastosowań pistolety hukowe mogą służyć także do celów sygnalizacyjnych, rekwizytowych i rekreacyjnych. Wiele kontrowersji budzi fakt, iż bezpośredni wystrzał z takiej broni może być potencjalnie niebezpieczny dla osób postronnych, np. jeśli został on przeprowadzony w zbyt bliskiej odległości. Z tego powodu korzystanie z głośnego oręża jest obwarowane przepisami prawnymi. Jak wygląda kwestia użytkowania broni hukowej w Polsce?

Co to jest broń hukowa?

Broń hukowa – co to? To jeden z rodzajów nieśmiercionośnej broni (ang. non-lethal weapon), której głównym założeniem jest emitowanie głośnego dźwięku po naciśnięciu spustu. W wyniku wystrzału naboju powstaje efektowny huk, który jest w stanie spłoszyć ptaki czy odstraszyć inne zwierzęta. Jakie są przepisy dotyczące broni hukowej w Polsce? Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji nie wyróżnia w sposób konkretny broni hukowej jako oddzielnej kategorii. W zapisach prawnych możemy znaleźć informację, że pod ogólnym pojęciem broni rozumie się: „broń palną, w tym w tym broń bojową, myśliwską, sportową, gazową, alarmową i sygnałową”, a także: pneumatyczną, miotacze gazu oraz broń białą, cięciwową oraz elektryczną. Można zatem wskazać, iż pistolety hukowe zaliczane są do grona broni palnej alarmowej lub sygnałowej. Tym samym podlegają przepisom prawnym, które obowiązują obecnie w Polsce.

Kto może posiadać broń hukową? Przepisy wskazują jasno

Broń hukowa w Polsce jest legalna, o ile parametry techniczne takiego urządzenia nie przekraczają wyznaczonych norm. Przepisy dotyczące broni hukowej w Polsce wskazują, iż posiadanie takiej broni jest dozwolone w konkretnych przypadkach. Mówi o tym artykuł 9. ww. Ustawy: „Broń palną i amunicję do tej broni, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 11, można posiadać na podstawie pozwolenia na broń”. Zapisy prawne zawarte w artykule 11., do którego odnosi się powyższy cytat, wskazują jasno – pozwolenie nie jest wymagane w przypadku posiadania broni palnej alarmowej o kalibrze do 6 mm. Zakup broni hukowej o większym kalibrze możliwy jest w przypadku ukończenia 18 roku życia oraz uzyskania oficjalnego pozwolenia. Ogólnie rzecz biorąc, posiadanie broni hukowej w Polsce jest legalne w przypadku pistoletów, rewolwerów lub innych ręcznych broni alarmowych obsługujących kaliber pocisków nie większy, niż 6 milimetrów średnicy.

Jakie są zasady używania broni hukowej w Polsce?

Potencjalny użytkownik pistoletu emitującego głośny dźwięk, jeszcze przed zakupem, musi upewnić się, iż dane uzbrojenie nie wymaga zezwolenia (czy broń hukowa jest legalna). Wynika to z ogólnych przepisów prawnych i powszechnej wiedzy społecznej, która wskazuje na to, iż generalnie większość broni palnych jest reglamentowana. Posługiwanie się bronią alarmową wymaga dużej ostrożności oraz wiedzy, ponieważ nieumiejętna obsługa może w skrajnych przypadkach zakończyć się tragicznie dla użytkownika lub osób postronnych. Mocny huk emituje dźwięk o wartości ponad 100 decybeli. Wyróżniamy poniżej pięć zasad bezpieczeństwa, o których warto pamiętać w takiej sytuacji.

  1. Popularne „hukowce” oddziałują na otoczenie, dlatego należy ich używać wyłącznie w przystosowanych do tego warunkach.
  2. Regularnie eksploatowana broń musi być często czyszczona i konserwowana, szczególnie jeśli częstotliwość użytkowania jest wysoka.
  3. Strzał należy oddawać na wyprostowanej w górze ręce, czyli unikając bezpośredniego mierzenia w ludzi oraz zwierzęta.
  4. Do broni alarmowej należy wkładać jedynie taki rodzaj amunicji, jaki przewidział jej producent.
  5. Używanie broni hukowej może być zabronione w niektórych miejscach publicznych, czyli m.in. na ulicach, w parkach czy na parkingach samochodowych.

O tym, czy broń hukowa jest bezpieczna, w pierwszej kolejności decyduje sam użytkownik. Racjonalne posługiwanie się sprzętem pozwala uniknąć ewentualnych ryzyk, które mogą być związane z nieumiejętnym wykorzystaniem możliwości broni.

Jakie są rodzaje broni hukowej? Tabela

Jaka może być broń hukowa – czy legalna bez zezwolenia, czy też z pozwoleniem? W poniższej tabeli wyróżniliśmy cztery popularne modele „hukowców” alarmowych, które można zakupić zarówno przez Internet, jak i w stacjonarnych sklepach z militariami. Wskazujemy, na które egzemplarze wymagane jest pozwolenie, a które sztuki można nabyć bez żadnych formalności.

Nazwa broni hukowej Kaliber broni hukowej Rodzaj broni hukowej Czy konieczne jest pozwolenie
Ekol Viper Broń hukowa 6mm Rewolwer alarmowy Niepotrzebne
Voltran Eko Firat Magnum Broń hukowa 9mm Pistolet hukowy Wymagane
STALKER M906 Broń hukowa 6mm Pistolet hukowy Niepotrzebne
BAS Start-2 Broń hukowa 6mm Mały pistolet hukowy Niepotrzebne

Uwaga – kara za nielegalne posiadanie broni hukowej w Polsce to obecnie od pół roku do 8 lat pozbawienia wolności. Dotyczy to zarówno pistoletów, strzelb, rewolwerów oraz co ważne – również samej amunicji.

 

 

Czy można nosić przy sobie broń hukową? Podsumowanie

Posiadanie oraz noszenie ze sobą broni hukowej niewymagającej pozwolenia nie jest nielegalne. Oczywiście należy mieć świadomość, iż obnoszenie się z przedmiotem kojarzącym się jednoznacznie z bronią palną nie w każdych warunkach jest społecznie akceptowalne. Kiedy oraz w jakich okolicznościach można skorzystać z broni hukowej? Warto zachować zdrowy rozsądek i korzystać z „hukowców” jedynie w okolicznościach wskazujących na konieczność ich użycia. Ten oręż znakomicie sprawdzi się w przypadku przymusu rozgonienia skupiska dzikich ptaków czy też przegonienia leśnej zwierzyny.

Broń hukowa w sytuacjach zagrożenia nie jest w 100% skuteczna. W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia ludzkiego, związanych np. z fizycznym atakiem napastnika, należy wziąć poprawkę na to, iż huk wystrzału może przestraszyć atakującego, ale nie jest to żadnym gwarantem bezpieczeństwa. Wiele zależy od okoliczności wystąpienia niebezpiecznej sytuacji, determinacji agresora oraz wielu innych czynników. Reasumując, broń hukowa do ochrony osobistej może być jednym z elementów podnoszących pewność siebie. W wielu sytuacjach jest w stanie pomóc w wyjściu z opresji – nie może być jednak traktowana jako sposób na każde zagrożenie.

 

Sprawdź powiązane wpisy

Wróć do porad

Skontaktuj się z nami

ASCO Security Sp. z o.o.
ul. Szybowcowa 31
54-130 Wrocław
Nip: 894 310 61 82

Biuro obsługi klienta
ul. Krupnicza 13
tel. +48 71 79 07 777
fax +48 71 79 07 801
e-mail: bok@ascosecurity.pl

Sekretariat
tel. +48 71 79 07 700
fax +48 71 79 07 801
e-mail: biuro@ascosecurity.pl